Kilka lat temu zobaczyłam w internecie tę sukienkę i postanowiłam, że muszę ją mieć.

Sukienka pochodzi z kolekcji 2015 ready to wear, Electric Feathers. Jest też aktualnie do kupienia z kolekcji 2019.

W tym tygodniu w końcu udało mi się zabrać z szycie. Tkaninę kupiłam za 20zł na grupie Wrocław Szyje dwa lata temu. Kupiłam też wtedy guziki ale okazało się, że są za małe 😅 oraz, że kupiłam ich… 5. Nie wiem, jak wyliczyłam, że wyszło mi 5 guzików jako odpowiednia liczba 😂 Znalazłam na pintereście schemat sukienki i udało mi się dotrzeć do strony z wykrojem. Odkryłam przy okazji istnienie wielu firm z Rosji, które specjalizują się w tworzeniu i sprzedaży wykrojów na sukienki „z internetu”.

Szycie okazało się bardziej skomplikowane niż się spodziewałam:

 • opis szycia do wykroju był dostępny jedynie po rosyjsku, więc przetłumaczyłam go przez google translate
 • schematy miały opis jedynie cyrylicą po rosyjsku, więc z nich nie rozumiałam nic
 • sam wykrój dla tyłu sukienki miał niewłaściwe wymiary i musiałam go zmniejszać o ponad 10cm, a, że nie czuję się zbyt pewnie przy takich zmianach (bo zawsze zakładam, że to ja popełniłam błąd), trochę czasu zajęło mi sprawdzanie po kilka razy, czy wszystkie kroki wykonałam poprawnie
 • miałam za mało tkaniny i postanowiłam dół uszyć z prostokątów zamiast, jak w wykroju, z ćwierć koła
 • chciałam sobie pomagać instrukcją podlinkowaną do jednej ze stron z wykrojami, i dopiero jakoś w połowie zorientowałam się, że te dwie strony korzystają z zupełnie innych konstrukcji na tę samą sukienkę, więc tylko część kroków się w ogóle pokrywa
 • „experience required” z automatycznego tłumaczenia oznacza, że wykrój nie wymaga jakiegoś doświadczenia, ale jest dla osób doświadczonych 😅

Wyszło jak widać i jestem zadowolona z efektu. Pod zdjęciami moje uwagi i modyfikacje do oryginalnej instrukcji.

Wykrój: Summer dress with an open back z patterneasy.com. Tkanina: koralowa satyna bawełniana, odkupiona na grupie Wrocław Szyje.

Oryginalna instrukcja szycia jest dostępna na stronie patterneasy.

Błędy w orygnalnej instrukcji i wykroju:

 • tył spódnicy należy narysować o 10,5cm węższy, na całej długości
 • paski wszywane na wysokości talii należy na tkaninie ułożyć w poprzek, nie wzdłuż, czyli tak jak na wykroju, inaczej niż na schemacie ułożenia (nr 2 na zdjęciu)
 • gors wygodniej się szyje jeśli się go odrysuje, a następnie odwróci się go w taki sposób, żeby wierzch i tył były całością (nr 1 na zdjęciu)
 • nie znalazłam informacji co należy podkleić, podkleiłam flizeliną paski na ramiona i plecy, w całości, na wierzchnich elementach, i całą wierzchnią warstwę pasków przednich i tylnich w pasie, żeby się nie rozciągały
 • nie robiłam widocznych szwów na wierzchu pasków, jakoś mi one nie były potrzebne do szczęścia… a jeszcze bym je krzywo przeszyła i byłoby brzydko 😛

Nie chcę pisać wszystkich kroków jakie trzeba wykonać, bo nie jestem przekonana, że wyszłoby to lepiej niż instrukcja z google translate z rosyjskiego na angielski, ale brakowało mi ogólnego zarysu co w jakiej kolejności trzeba zrobić i jaki jest oczekiwany efekt po każdej z części. Takiego ogólnego zarysu pt: teraz szyjemy górę i pod koniec tego działania powinnaś mieć X wyglądające Y. Żeby przynajmniej było widać kiedy się popełniło błąd.

Kolejność szycia:

 1. Jako pierwsze przygotowujemy pętelki i naprasowujemy flizelinę na wszystkie podklejane kawałki
 2. Szyjemy gors
  Pod koniec powinniśmy mieć ramiona w całości doszyte do gorsu i gotowy gors, bez pasków w pasie. Wszystko pozszywane szwami do samego końca tkaniny.
  1. Zszywamy i zaprasowujemy zaszewki.
  2. Zszywamy paski na ramiona i przewracamy na prawą stronę.
  3. Zszywamy je z gorsem.
 3. Szyjemy paski w pasie
  Pod koniec paski w pasie powinny stanowić całość, przyszytą go gorsu od góry i na całej pozostałej długości zszyte od góry, niewykończone i nieprzyszyte do niczego od dołu. Po zszyciu wszystkiego będziemy mieć w pasie długi pasek, dużo szerszy niż nasz faktyczny pas, to dlatego, że w tej sukience w miejscu kieszeni tworzy się „rozetka”, która rozkłada się kiedy rozepniemy guziki, a składa kiedy je na sobie zepniemy. W ten sposób da się sukienkę zdejmować przez biodra. To była dla mnie najtrudniejsza do zrozumienia część wykroju.
  1. Wszystkie części paska zszywamy ze sobą na długości, tak, żeby stanowiły jeden długi pasek wewnętrzny i jeden zewnętrzny.
  2. Przyszywamy wierzchnią i spodnią część paska do gorsu (tu dobrze jest przyfastrygować żeby szwy pionowe były równo z bokami gorsu.
  3. Zszywamy paski wewnętrzne z zewnętrznymi żeby stanowiły dwa zamknięte okręgi.
  4. Wywracamy paski, prawą stroną do prawej i zszywamy po górnej krawędzi. Zaprasowujemy. Gotowe.
 4. Szyjemy spódnicę z kieszeniami
  Powinniśmy na końcu tego kroku mieć spódnicę gotową do przyszycia do górnej części sukienki. Z wykończonymi zapasami szwów bocznych i brzegów kieszeni. Z niewykończonym dołem.
  1. Układamy, zaprasowujemy i przeszywamy fałdy spódnicy.
  2. Przyszywamy worki kieszeni do przedniej i tylnej części spódnicy.
  3. Zszywamy ze sobą worki kieszeni przedniej i tylnej części. Zszywamy ze sobą boki.
 5. Przyszywamy spódnicę do góry sukienki.
  Najpierw prawą do prawej wierzchniej warstwy, a potem tył szyjąc szwem ukrytym w złączeniu przodu z tyłem.
 6. Przyszywamy guziki, obszywamy dół. Gotowe.